Mniej cukru, więcej warzyw. Żywienie Polaków w czasie pandemii

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Według badania ponad 40 proc. zmieniło nawyki na zdrowsze w ciągu ostatniego roku, z kolei 20 proc. uznało, że pandemia miała negatywny wpływ na ich dietę.
Według badania ponad 40 proc. zmieniło nawyki na zdrowsze w ciągu ostatniego roku, z kolei 20 proc. uznało, że pandemia miała negatywny wpływ na ich dietę. pixabay.com/congerdesign/zdjęcie ilustracyjne
- Do stosowania ograniczeń żywieniowych lub diety aktualnie przyznaje się 85 proc. respondentów i jest to o 5 proc. mniej niż w styczniu 2020, czyli przed pandemią – informuje Kukuła Healthy Food. Najczęściej wskazywane zmiany to m.in. zmniejszenie ilości cukru, wprowadzenie większej ilości warzyw oraz ograniczenie dziennej liczby kalorii.

Czy Polacy jedzą zdrowiej?

Kukuła Healthy Food od dwóch lat bada nawyki żywieniowe Polaków. Pierwsza ogólnopolska ankieta miała miejsce w styczniu 2020 roku, we wrześniu br. powtórzono akcję i porównano wyniki. O swoim menu opowiedziały osoby w wieku 18-65 lat. Według badania ponad 40 proc. zmieniło nawyki na zdrowsze w ciągu ostatniego roku, z kolei 20 proc. uznało, że pandemia miała negatywny wpływ na ich dietę.

Chociaż Polacy żywią się lepiej, wciąż sięgają po niezdrowe przekąski i gotowce. 30 proc. respondentów przez pandemię częściej sięga po słodycze, 26 proc. po słone przekąski a 21 proc. wybiera fast food. Przybywa także zwolenników diet pudełkowych. Na przełomie września i października 2021 roku z usługi skorzystało 37 proc. ankietowanych. W większości są to okazyjne zamówienia. Na stałe z usług cateringów dietetycznych korzysta 21 procent.

Mniej ruchu w okresie pandemii

Badanie „Jak odżywiają się Polacy? Kukuła Healthy Food 2021” wykazało, że uprawiamy mniej sportu.

- Jako osoba, która od kilkunastu lat związana jest ze światem zdrowego odżywiania oraz sportów sylwetkowych zgadzam się z powszechną opinią, że na wygląd i samopoczucie w 70 proc. składa się odpowiedni sposób odżywiania a w 30 proc. aktywność fizyczna – wyjaśnia Jakub Kukuła, właściciel Kukuła Healthy Food.

To też może Cię zainteresować

Przybywa wegan

Podczas pandemii o 2 proc. przybyło wegan, czyli zwolenników wykluczenia produktów zwierzęcych z diety. Ten styl życia zadeklarowało 6 proc. Polaków, z kolei wegetarianizm 10 procent.

- Coraz więcej osób wyklucza produkty pochodzenia zwierzęcego z przyczyn zdrowotnych lub ideologicznych. Prawidłowo skomponowana dieta roślinna pomimo wyłączenia z niej produktów pochodzenia zwierzęcego jest w stanie dostarczyć wszystkich, niezbędnych składników odżywczych, witamin i mikroelementów. Powszechna dostępność smacznych i dobrych jakościowo roślinnych zamienników mięsa i nabiału, a także obecność potraw wegetariańskich w prawie każdym lokalu gastronomicznym również sprzyja popularyzacji roślinnego odżywiania – komentuje Natalia Chybzińska, dietetyk z Kukuła Kukuła Healthy Food.

Czego jemy mniej?

Kalorie wciąż są dla Polaków ważne. 44 proc. potwierdziło, że spożywa określoną liczbę kalorii. 85 proc. z nas przyznało z kolei, że wprowadza do żywienia ograniczenia. Prawie połowę stanowią osoby, które wykluczyły cukier.

Źródło: inf. prasowa

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera