Oszukują już nie tylko „na ciągnik”, ale też „na cukier”. Towaru nie ma, jest rozczarowanie. Jak się ustrzec przed stratą pieniędzy?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W sieci trzeba zachować czujność.
W sieci trzeba zachować czujność. pixabay.com/Barescar90
Internetowe oszustwa to praktyka, która niestety nabiera tempa. Ofiarami padają zarówno starsi, jak i młodsi, osoby różnej profesji. W rolniczej branży popularne były naciągania na oferty zakupu ciągnika, ostatnio do listy produktów, na które można skusić klienta, dołączył cukier. Jak rozpoznać, że dana oferta jest fałszywa? Jak nie stracić sporej sumy?

Spis treści

Podczas internetowych zakupów należy zachować czujność. Celem każda branża

Tanio, bezpiecznie i szybko – ta kumulacja to często pułapka. W czasach, gdy większość zakupów dokonuje się w sieci, mimo ostrożności, można trafić na oszustów. W wielu przypadkach wyłudzenie pieniędzy okraszone jest różnymi zabiegami technicznymi, mającymi uśpić naszą czujność. Fikcyjne opinie klientów, żądanie przedpłaty – to często sprawia, że kupujący ma wrażenie, że dokonuje transakcji z zaufaną osobą.

Oszuści na cel wybierają przedstawicieli różnych branż, w końcu sprzedać i kupić można wszystko. Co rusz słyszy się o rolnikach, którzy kupując maszyny rolnicze, stracili kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych. W sierpniu mieszkaniec powiatu kolneńskiego w woj. podlaskim zgłosił oszustwo podczas zakupu ciągnika, a kwota, którą utracił, przekroczyła 10 tys. euro.

Już nie ciągnik, a cukier. Ofiarą naciągaczy można zostać, kupując także żywność

Okazuje się, że na naciągaczy można się naciąć także przy zakupie codziennych artykułów, np. cukru.

Ogłoszenie dotyczące sprzedaży cukru w atrakcyjnej cenie znajdowało się na jednym ze znanych portali sprzedażowych. Mieszkaniec powiatu lubartowskiego chcąc zakupić produkt, skontaktował się ze sprzedającym przez komunikator. Sprzedawca - oszust dokładnie poinformował mężczyznę o warunkach zakupu i formie dostawy produktu. Poinformował także, że produkt sprzedaje hurtownia i należy zakupić całą paletę produktu, czyli ponad 1200 kg, informuje KPP Lubartów.

Jak chronić się przed oszustwem w sieci?

Formą zapłaty miał być przelew bankowy, gdy kupujący wysłał kwotę 5000 zł, kontakt ze sprzedawcą się urwał. Po zgłoszeniu faktu służbom, okazało się, że osób oszukanych w ten sposób jest więcej.

Funkcjonariusze policji przypominają, że na portalach sprzedażowych można trafić na nieuczciwych sprzedawców. Aby nie stać się ofiarą oszusta, należy:

  • kupować u sprawdzonych, zaufanych sprzedawców, których dane są prawdziwe,
  • sprawdzać opinie i komentarze,
  • zachować czujność, gdy cena wydaje się zbyt niska w stosunku do jakości produktu,
  • trzymać korespondencję ze sprzedającym,
  • wybierać opcję zapłaty przy odbiorze, jeśli istnieje taka możliwość.

Źródło: KPP Lubartów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera