Spis treści
Przyprawy z resztek. Jak wykorzystać skórki, obierki, łupinki?
Niektórzy obierają, inni zjadają swoje rośliny w całości. Jedni zwracają uwagę na składniki odżywcze i błonnik znajdujące się w skórkach, innym nie odpowiada ich smak i tekstura. W grę wchodzi też obawa o pestycydy, dlatego warzywa i owoce trzeba bardzo dokładnie myć. A później wykorzystać je w całości.
Zaoszczędź pieniądze, ogranicz marnowanie żywności i wydobądź więcej smaku ze swoich produktów, przechowując i wykorzystując te cenne resztki, które do tej pory lądowały w koszu na śmieci.
Cytrynowy proszek domowej roboty
Obierz cytrynę, tak aby na skórce nie było białej warstwy i zostaw ją na papierowym ręczniku do wyschnięcia. Zajmie to około 3-4 dni.
Następnie zmiel skórki na proszek (w blenderze lub moździerzu) i przechowuj w słoiku. Do czego wykorzystać taki cytrynowy proszek? Można zrobić cytrynowy cukier, mieszając brązowy cukier wraz z cytrynowym proszkiem. To samo można zrobić, mieszając wcześniej przygotowany proszek ze świeżo zmielonym pieprzem, co podkręci smak potraw, pasuje szczególnie do ryby.
Kandyzowane skórki cytrusowe - jak zrobić?
Można je jeść jako słodka przekąska lub dodać do wypieków. Skórki cytrusów wrzucamy do wrzącej wody i gotujemy do miękkości (ok. 10 minut). Odcedzamy i odkładamy do wyschnięcia. Gotujemy wodę z cukrem (po filiżance wody i cukru), często mieszamy, aż cukier się rozpuści, następnie dodajemy skórki.
Gotujemy 8-10 minut do momentu, aż syrop zgęstnieje, a skórki będą przezroczyste. Rozkładamy skórki np. na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, czekamy aż wystygną i szczodrze posypujemy je cukrem. Przechowujemy w hermetycznym pojemniku.
Proszek pomidorowy ze skórek
Skórki pomidorów należy odcisnąć i wysuszyć w suszarce lub piekarniku. To samo robimy z pomidorowym miąższem – rozkładamy cienką, równomierną warstwę na papierze i suszymy. Suszarkę ustawiamy na 57 st. C, a piekarnik na 80 st. C. Obracamy skórki po godzinie w przypadku suszarki i po dwóch jeśli suszymy w piekarniku.
Po wysuszeniu zostawiamy skórki i miąższ do wystygnięcia, a najlepiej na całą noc, co pozwoli uniknąć zbrylania gotowego proszku. Po wystygnięciu blendujemy skórki, możemy też użyć czystego młynka do kawy. Następnie dodajemy wyschnięty miąższ i znów blendujemy. Przechowujemy w słoiku lub hermetycznym pojemniku.
Pomarańczowy proszek - przyprawa ze skórek
Ta przyprawa podkręci smak sałatek, smażonych potraw i deserów. Obierz pomarańcze. Skórki układamy na blaszce wyłożonej papierem. Zostawiamy ją na parapecie lub balkonie (latem), można je też wysuszyć w piekarniku (sześć godzin na najniższej temperaturze). Kiedy skórki będą twarde i kruche blendujemy na proszek i przekładamy do słoika.
Przyprawa z warzywnych skórek „domowa kostka rosołowa”
To jest tak naprawdę wywar warzywny w proszku, którego można użyć zamiast niezdrowych kostek rosołowych. Można eksperymentować ze skórkami warzyw, które mamy akurat pod ręką. Do tego przepisu, poza obierkami potrzebujemy też świeże zioła i sól morską. Myjemy i suszymy wybrane obierki oraz zioła. Siekamy, nie musi być dokładnie, ponieważ następnie będziemy je blendować, aż osiągniemy drobną konsystencję, niemal pastę.
Przekładamy mieszankę do miski i dodajemy sól. Nie żałujemy jej. Na szklankę mieszanki, dodajemy 1/5 szklanki soli. Dokładnie mieszamy. Przekładamy wszystko do dużego rondla i gotujemy na małym ogniu minimum przez godzinę, a najlepiej dwie – aż mieszanka podeschnie. Mieszamy od czasu do czasu.
Przekładamy przyprawę na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i suszymy w piekarniku w 150 st. C przez ok. 2 godziny. Pozostawiamy do wystygnięcia, następnie ponownie blendujemy i przekładamy do słoika – przyprawę można przechowywać nawet do 3 miesięcy.
Cebula w proszku domowej roboty
5 kubków łusek żółtej cebuli układamy na blaszce do pieczenia i suszymy w piekarniku przez 3 godziny w 65 st. C. Kiedy całkowicie wyschną blendujemy je na drobny proszek. Jeśli nadal jest trochę wilgotny, wkładamy ponownie do piekarnika, mieszamy i sprawdzamy co 5 minut, aby się nie spalił. Przechowujemy w słoiku do 6 miesięcy. To samo można zrobić z łuskami czosnku.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?