Ile kosztuje zbieranie kamieni z pola? Dziś od tego są maszyny, które jeżdżą na usługi. Cena z hektara

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Kamienie wychodzące co roku z ziemi to zmora rolników. Można je zbierać ręcznie albo maszynowo.
Kamienie wychodzące co roku z ziemi to zmora rolników. Można je zbierać ręcznie albo maszynowo. pixabay.com/dendoktoor
Rodzina wędrująca jesienią lub wiosną po polu i krążą wokół powoli poruszającego się ciągnika ze skrzynką to nadal częsty widok. Zbieranie kamieni przy małym areale można przeprowadzić ręcznie, jednak w przypadku dużych gospodarstw trudne do wykonania. Są tacy, którzy proponują usługę — maszynowy zbiór kamieni. Ile to kosztuje?

Spis treści

Kamienie, które wpadną do maszyny podczas uprawy agregatem siewnym czy w czasie zbiorów. Mogą narobić sporo szkód, często powstrzymując prace i zwiększając koszty związane z naprawą, wymianą części. Ta syzyfowa praca z powyższego względu jest warta zachodu. Czy musi odbywać się ręcznie? Niekoniecznie.

Ile kosztuje maszynowe zbieranie kamieni? Stawki usług jesienią 2023

Ogłoszeń z taką usługą na polskim rynku nie ma wiele. Sama maszyna jest dość kosztowna, usługa w Polsce jeszcze mało popularna. Znaleźliśmy kilka takich ofert, na których przegląd zapraszamy poniżej.

Maszynowy zbiór kamieni maszyną Kongskidle o szerokości roboczej 5,2 m proponuje firma, która działa na obszarze 3 województw: Warmińsko-Mazurskie, Kujawsko-Pomorskie, Podlaskie. Głębokość pracy maszyny ma wynosić 15 cm, a sam zbiór wychwycić kamienie o średnicy od 2,5 do 30 cm. Wysokość rozładunku sięga wysokości 2,3 m.

Autor ogłoszenia zapewnia, że po zbiorze pole zostaje czyste i gotowe do zasiewów albo sadzenia. Cena usługi zależna od powierzchni pola, autor podaje orientacyjną stawkę 550 zł/hektar.

Kolejne ogłoszenie usługi zbierania kamieni przy pomocy maszyny pochodzi z województwa lubuskiego. Maszyna Husarya SCS-100 zbiera kamienie o średnicy od 2,5 cm do 50 cm na głębokości do 20 cm, czytamy w anonsie. Cena 750 zł/godzinę netto. Jeśli powierzchnia przekracza 40 hektarów, stawka ma być obniżona do 700 zł za godzinę. Średnia wydajność takiego mechanicznego zbieracza kamieni w Polsce to 1 hektar na godzinę pracy. Dla większych klientów możliwe negocjowanie indywidualnej stawki.

Zanim zamówimy usługę i maszyna pojawi się na polu, ziemia musi zostać spulchniona. Jeden z ogłoszeniodawców wskazuje, że najlepsza będzie orka na minimum 20 cm.

  • Mazowieckie. Maszynowy zbiór kamieni sprzętem Husarya scs-100. Maszyna zbiera kamienie o średnicy od 2,5cm do 50 cm na głębokość do 20 cm. Cena uzależniona od wielkości zlecenia, od 700 zł za 1 godz.
  • Wielkopolskie. Maszynowy zbiór kamieni polnych maszyną KIVI PEKKA 5, kaliber zbieranych kamieni od 3 do 30 cm, szerokość robocza 5 m, wydajność 1 hektar na godzinę, godzina pracy 550 zł netto.
  • Łódzkie. Zbieranie zbieraczem kamieni na polach, plantacjach krzewów typu porzeczki, aronii, wiśni za 280 zł netto. Maszyna o szerokości roboczej 3,3 m.

Ile kosztuje maszyna do zbierania kamieni?

Właściciel ze Świętokrzyskiego sprzęt do zbioru kamieni, wyprodukowany w 2000 roku chce sprzedać za 32,5 tys. zł, pisze, że maszyna jest w bardzo dobrym stanie cena 32,5 tys. zł. Podobne ogłoszenia pochodzi z Dolnośląskiego, ten sam rocznik, choć gorszy stan, 20 tys. zł.

A gdybyśmy chcieli kupić nową maszynę do zbierania kamieni? Nowa maszyna KIVI PEKKA o szerokości 3,3 m z Finlandii jest do kupienia za ponad 270 tys. zł. Pojemność zbiornika 5 m3, zbiera kamienie od 3 do 30 cm. Inna, również nowa maszyna, tym razem firmy Kongskilde z szerokością roboczą 5,2 m kosztuje ponad 250 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera