Ziemniak to nie tylko roślina jadalna, którą spotkamy na całym świecie. Ziemniak znajduje zastosowanie również w przemyśle - używa się go do produkcji spirytusu czy mączki ziemniaczanej, a ta jest wykorzystywana do kolejnych produktów.
Dzień Ziemniaka - rośliny niedocenianej. Cenne wartości
Ziemniak to niedoceniany produkt z witaminą C, potasem i błonnikiem, przekazuje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. Jest uznawany za najtańsze i najbardziej powszechne źródło witaminy C w diecie Polaka.
"Przy założeniu, że w przeciętnym daniu obiadowym ilość spożywanych ziemniaków wynosi 250-300 gram, daje to istotne źródło tej witaminy, pokrywając prawie w połowie jej dzienną normę spożycia, nawet przy uwzględnieniu strat związanych z procesami kulinarnymi", czytamy na ncez.pzh.gov.pl.
To też może Cię zainteresować
W ziemniaku znajdzie się także niacyna i foliany, które odpowiadają m.in. za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Bulwy ziemniaka zawierają pełnowartościowe białko, błonnik pokarmowy oraz niektóre składniki mineralne, takie jak potas, fosfor i magnez. Na stronie NCEŻ dowiadujemy się również, że ziemniak nie kumuluje związków szkodliwych z zanieczyszczonego środowiska.
Co zrobić z ziemniaków? Pomysły na potrawy
Ziemniak najczęściej występuje na talerzu jako dodatek do dań mięsnych. Ale to nie jedyne możliwe zastosowanie. Oto kilka przykładów pysznych i zdrowych dań z ziemniaków:
Ziemniaki to ważna uprawa rolnicza. Trwają wykopki
W Europie ziemniak pojawił się jako roślina ozdobna w II połowie XVI wieku za sprawą Hiszpanów, pochodzi z Ameryki Południowej. Jednak w kuchni zaczęto wykorzystywać ziemniaki dopiero ok. 150 lat później. Z czasem uprawa rozpowszechniła się, a bulwy tej rośliny stały podstawowym pożywieniem biedniejszych.
W Polsce trwają wykopki ziemniaków. Tam, gdzie w ziemi utrzymywała sie wilgoć, pojawił się problem z porażeniem przez zarazę, a powtarzają się opady, utrudniały wykopanie bulw. Silna jest presja stonki ziemniaczanej. Jak podaje Polska Federacja Ziemniaka, "średnio krajowy plon ziemniaka w Polsce może wynieść w 2021 roku około 340 dt/ha. A zbiory w gospodarstwach profesjonalistów wyniosą około 7820 tys. ton".
To też może Cię zainteresować
Wiosna dla uprawy ziemniaka była trudna pod względem warunków wegetacji. "Chłodna pogoda z przymrozkami i niedoborem opadów deszczu spowodowała, że wschody roślin były nierównomierne i wydłużone w czasie", odnotowuje Główny Urząd Statystyczny w raporcie Wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2021 r." Kondycja plantacji jest zróżnicowana regionalnie.
Według oceny rzeczoznawców GUS w bieżącym roku powierzchnia uprawy ziemniaków będzie nieco wyższa od ubiegłorocznej i wyniesie ponad 0,2 mln ha. "Uwzględniając dotychczasowy przebieg warunków meteorologicznych i czynników wpływających na możliwości plonotwórcze ziemniaków można wnioskować, że plony i zbiory ziemniaków w bieżącym roku będą niższe od ubiegłorocznych, jednak ostatecznie zależeć one będą od dalszego przebiegu pogody".
Zbiory ziemniaków w grudniu ubiegłego roku GUS szacował na ok. 9,0 mln t, czyli więcej od zbiorów ubiegłorocznych o 40%. Powierzchnia uprawy ziemniaków wynosiła ok. 0,3 mln ha.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?