Hodowcy czekają na świąteczne podwyżki stawek. Cena żywca wieprzowego w skupie w listopadzie 2023

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Według stanu na dzień 31.10.2023 roku w komputerowej bazie danych ARiMR zarejestrowano 9 341 935 świń.
Według stanu na dzień 31.10.2023 roku w komputerowej bazie danych ARiMR zarejestrowano 9 341 935 świń. unsplash.com/Diego San
Hodowcy trzody chlewnej liczą na większe zapotrzebowanie ubojni przed Bożym Narodzeniem, a tym samym wzrost cen, które otrzymają na świnie. Zbliżające się święta rzeczywiście mogą być takim impulsem, jednak nie tylko one wpływają na sytuację rynkową. Sięgamy po analizy branżowe i aktualne ceny skupu żywca wieprzowego.

Spis treści

Cena żywca wieprzowego. Hodowcy liczą na wzrost cen przed świętami

- W notowaniach krajowych cena skupu tuczników wzrosła, pomimo stabilizacji rynku w Niemczech. Krajowe ubojnie podniosły ceny o ponad 0,20 zł/kg klasy E. Wydaje się jednak, że impuls związany z większymi zamówieniami na Święta Bożego Narodzenia jeszcze nie nastąpił - pisze Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPIG w komentarzu tygodniowym 13 listopada.

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia za czynnik przemawiający za wzrostami uważa także Bartosz Czarnika, rzecznik prasowy Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus w komentarzu z 9 listopada.

W tym czasie w Europie żyjącej w tradycji kościoła katolickiego ma zawsze wzmożone zapotrzebowanie na mięso. Przygotowania nie tylko do Świąt, ale i do Jarmarków, które przyciągają tłumy zwiedzających, którzy lubią też coś zjeść. To powoduje, że popyt jest większy, a podaż mamy taką, jaką mamy – stosunkowo niewielką - nakreśla zależności hodowca i przedstawiciel Polsus

Ile płacą skupy w Polsce za świnie w listopadzie 2023?

Według danych zawartych w Zintegrowanym Systemie Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW średnia cena netto skupu świń rzeźnych wagi żywej między 30 października a 5 listopada wynosiła 7,48 zł/kg.

W notowaniach Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego 6-10 listopada 2023 ceny netto żywca wieprzowego:

  • tuczniki kl. 1 od 6,65 do 7,40 zł/kg
  • tuczniki kl.2 od 6,20 do 7 zł/kg
  • tuczniki kl. E - 9,35 zł/kg (1 zakład)
  • maciory 5-5,30 zł/kg

Sytuacja na rynku tuczników w Europie i na świecie przemawia za spadkami

Wspomnianej wyżej święta to jednak niejedyny ważny czynnik dla kształtowania cen w skupach, ubojniach. Co dzieje się na europejskim rynku, który ma duże znaczenie dla ogólnej sytuacji także u nas? Prezes Polpig 13 listopada o europejskich rynkach pisał tak:

W zeszłym tygodniu unijny rynek wieprzowiny pozostał w równowadze. Handel żywcem wieprzowym odbywał się płynnie. Ceny nie zmieniły się w Niemczech, Holandii, Danii, Belgii i Austrii. Jedynie we Francji i Hiszpanii cena skupu tuczników spadła o 3 eurocenty. Na Półwyspie Iberyjskim zanotowano wyraźny wzrost masy ubojowej. Na niektórych rynkach eksportowych krajów trzecich zanotowano wzrost popytu, ale nie wpływa to znacząco na sytuację rynkową w Unii Europejskiej.

Bartosz Czarnik odnotował: na środowej sesji VEZG postanowiono nie zmieniać ceny i zostawić na poziomie 2,10 Euro za kg co daje 9,36 zł za kg. A zatem nie spodziewam się również zmian w cennikach krajowych, przynajmniej przez najbliższy tydzień, prognozował 9 listopada.

Wymienił 2 czynniki, które determinują aktualnie sytuację na rynku wieprzowiny w Europie. Jednym są wspomniane już święta, drugim — trendy światowe, a te zdaniem hodowcy mówią wyraźnie o spadkach, szczególnie w Chinach, gdzie na sprzedaż tafia obecnie duża ilość zwierząt.

Do tego niskie stawki w Brazylii i USA, które są obecnie głównymi dostawcami mięsa do Państwa Środka, powodują, że europejscy producenci mają po raz kolejny jedna z najdroższych ofert… Sytuacja ta wskazuje na konieczność obniżenia cen europejskich, i to głównie za sprawą Hiszpanii (największy producent w UE), która jest głównym eksporterem.

Rzecznik Polsus podaje, że Cena na Półwyspie Iberyjskim wynosi około 7,40 za żywą wagę, zatem podobnie jak w Polsce. Różnica ma polegać na tym, że my nie mamy możliwości wysyłać mięsa do państw trzecich.

Dlatego tak jak my w Polsce patrzymy na rynek niemiecki, tak niemiecki coraz częściej patrzy na rynek hiszpański – bo jeśli Hiszpania po raz kolejny będzie przegrywać ze stawką w eksporcie światowym z innymi państwami, tym częściej mięso stamtąd będzie wysyłane do Europy – a więc to jest czynnik przemawiający za spadkami.

Walka o utrzymanie stawek za tuczniki w Polsce

Z rozważań Bartosza Czarniaka wypływa wniosek, że obecnie trwa walka o utrzymanie stawek, przynajmniej do końca pierwszej połowy grudnia. Przewiduje, że po tym okresie popyt lekko się załamie, ale też nie na długo w związku z zabawami karnawałowymi i spadającą podażą świń w Europie.

Swój komentarz kończy stwierdzeniem, że jeśli Europa chce nadal korzystać na handlu z krajami trzecimi, musi obniżyć koszty i stawki za świnie, a poza rynkiem wpływ na to mają regulacje prawne ustalane w Brukseli, dotyczące nie tylko dobrostanu, ale i pozyskiwania energii, czy też kosztów pracy.

Prognoza ekonomistów z PKO Banku Polskiego z października 2023, zawarta w raporcie kwartalnym Agro Nawigator wskazuje, że przeciętna cena skupu trzody chlewnej w Polsce w 4. kwartale spadnie o 0-3 proc. rok do roku.

Eksperci bankowi uważają za prawdopodobny scenariusz spadków cen w relacji rocznej na koniec 2023. Ich zdaniem w 1. połowie 2024 ujemna roczna dynamika cen powinna się utrzymać, co będzie wynikiem

  • odbudowywania się unijnej i krajowej podaży,
  • utrzymujących się niższych kosztów żywienia zwierząt
  • spadków cen produktów alternatywnych,

mimo że wzrost realnych dochodów konsumentów może skutkować odbiciem popytu w gospodarstwach domowych i HoReCa.

Źródła: POLPIG, POLSUS, PKO Bank Polski AgroNawigator, MRiRW, KPODR

od 16 lat
Wideo

Mięso z laboratorium nie dla Włochów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro