Popraw jakość powietrza w domu bez pomocy chemikaliów. Oto kilka sposobów. Sprawdź i wykorzystaj przepis na naturalny odświeżacz powietrza

Justyna Madan
To bardzo ważne, jakim powietrzem oddychamy nie tylko na zewnątrz, ale również w domu. Poza kilkoma prostymi sposobami na to, jak poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu, podpowiadamy jak zrobić domowy odświeżacz powietrza bez chemii.
To bardzo ważne, jakim powietrzem oddychamy nie tylko na zewnątrz, ale również w domu. Poza kilkoma prostymi sposobami na to, jak poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu, podpowiadamy jak zrobić domowy odświeżacz powietrza bez chemii. unsplash
Bez względu na to, czy dużo czasu przebywamy w domu czy na zewnątrz, jakość powietrza, którym oddychamy ma wpływ na nasze zdrowie. Nie od dziś wiadomo, że zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc, udar mózgu czy choroby serca. Według Światowej Organizacji Zdrowia zanieczyszczenie powietrza każdego roku powoduje około siedmiu milionów zgonów na całym świecie. A co z powietrzem w naszych domach? Otwarcie okna, chociaż znajduje się na pierwszym miejscu naszej listy, nie zawsze jest możliwe, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Co zrobić, aby poprawić jakość powietrza w domu bez użycia chemikaliów?

Jak poprawić jakość powietrza w domu?

Według Agencji Ochrony Środowiska (EPA) powietrze w domu może być równie zanieczyszczone, co powietrze na zewnątrz. Problem jest o tyle większy, że w domu spędzamy coraz więcej czasu, zwłaszcza jeśli pracujemy zdalnie. To tylko kolejny powód, aby zadbać o jakość powietrza w pokojach, w których spędzamy wiele godzin.

Istnieje wiele powodów, dla których powietrze w pomieszczeniu może być zanieczyszczone. Meble i materiały budowlane mogą uwalniać zanieczyszczenia. Problemem są również na przykład niewentylowane lub nieprawidłowo działające urządzenia.

Pomóc może odświeżacz powietrza, ale jest to rozwiązanie krótkofalowe. Nie jest to też najlepsze rozwiązanie, jeśli używamy gotowych odświeżaczy, ponieważ w tym przypadku poza zapachem wdychamy również chemikalia. Lepszą opcją jest więc stosowanie kilku prostych zasad, które pomogą trwale poprawić jakość powietrza w domu, ale warto zrobić domowy odświeżacz powietrza. Z naturalnych składników, bez chemii.

Domowe odświeżacze powietrza - przepisy

Z olejkami eterycznymi – do przygotowania takiego odświeżacza potrzebne są 2 szklanki wody, ulubiony olejek eteryczny (świetnie sprawdzą się cytrynowy, lawendowy lub eukaliptusowy), 2 łyżki sody oczyszczonej, butelka z rozpylaczem. Wykonanie tego odświeżacza jest bardzo proste. Dokładnie mieszamy ok. 25 kropel olejku eterycznego z sodą oczyszczoną, następnie dodajemy tę mieszankę do wody i ponownie mieszamy. Płyn przelewamy do butelki, wstrząsamy i odświeżacz jest gotowy!

Czas na pomarańcze – zbliża się sezon na pomarańcze, poza tym wielu osobom kojarzą się one ze świętami Bożego Narodzenia, dlaczego więc nie użyć ich do odświeżenia powietrza? Potrzebujemy – 1 pomarańczy pokrojonej w grube plastry (ze skórą), 2-3 lasek cynamonu, 2 łyżek goździków. Składniki przekładamy do rondla, który następnie w ¾ napełniamy wodą. Przykrywamy i doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy ogień i gotujemy już bez przykrywki przez godzinę. W międzyczasie, w razie potrzeby dolewamy wodę. Przede wszystkim pachnąca para odświeży nam mieszkanie na wiele godzin i będzie pięknie pachnieć. Następnie możemy z mieszanką zrobić dwie rzeczy:

  • po wystygnięciu przelewamy całość do słoika i trzymamy w lodówce. Gotujemy ponownie, kiedy chcemy, aby pomarańczowo-korzenny aromat znów odświeżył powietrze w domu;
  • płyn przelewamy do butelki z rozpylaczem i używamy według potrzeb.
od 16 lat
Wideo

Ile kosztuje mleko prosto od krowy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro