Cena jajek wiejskich. Ile kosztują kurze, przepiórcze i strusie prosto z gospodarstwa rolnego jesienią 2023?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Jajka należą do powszechnie używanych produktów spożywczych. Zamiast tych z chowu klatkowego, wolimy te od kur z wolnego wybiegu.
Jajka należą do powszechnie używanych produktów spożywczych. Zamiast tych z chowu klatkowego, wolimy te od kur z wolnego wybiegu. unsplash.com/Nick Fewings
Ile kosztują jaja kurze, strusie, przepiórcze? Cena jajek wiejskich prosto od kury z wolnego wybiegu - to niektóre z zachęt zawartych w ogłoszeniach albo widniejących na przydrożnych tabliczkach kierujących do gospodarstwa. Zainteresowanie jajami jest większe w okolicach świat, ale na co dzień również chętnie po nie sięgamy. Gdzie kupić świeże, najlepiej od szczęśliwych kur? Podpowiadamy.

Spis treści

Do ciast, pieczeni, faszerowania, omletów i na śniadanie jajko jajecznica albo gotowane na twardo. Święta takie jak Wielkanoc i Boże Narodzenie należą do okazji, kiedy wykorzystujemy najwięcej jaj. Wierni tradycji sięgamy po jajka kurze, ciekawi nowości kupujemy czasem maleńkie jajeczka przepiórcze lub te ogromne jaja strusie.

Ile obecnie kosztują jajka wiejskie prosto od producentów? Zaglądamy do ogłoszeń rolników.

Wiejskie jajka kurze prosto z gospodarstwa. Ile kosztuje sztuka?

Rolnicy wiedzą, jak konsumenci cenią sobie warunki chowu kur, dlatego już w tytule zaznaczają, że jajka pochodzą od kur z wolnego wybiegu, niekiedy opisują również sposób karmienia drobiu. Ile trzeba u progu wiosny zapłacić za kurze jajko? Oto przykłady ogłoszeń gospodarzy:

 • Dolnośląskie. Jaja wiejskie od kur z wolnego wybiegu. Smaczne i zdrowe. 1 zł/szt.
 • Śląskie. Swojskie jajka kurze prosto z gospodarstwa wiejskiego. Klasa 0. Cena 17 zł za 10 sztuk. Producent uzyskał certyfikat.
 • Lubelskie. Sprzedam świeże jaja kurze 0,90 gr za sztukę;
 • Kujawsko-Pomorskie. Sprzedam jajka od szczęśliwych kurek. Jajka bardzo duże 30 zł za wkładkę (30 sztuk) albo średnia wielkość 20 zł za wkładkę;
 • Podlaskie. Sprzedam nadwyżkę jak wiejskich, kury karmione zbożem. Cena 1,40 zł/szt.

Ile kosztuje strusie jajo? O tyle jest większe od kurzego

Jajecznica na kilkanaście osób, gigantyczne jajko faszerowane? To niektóre z propozycji zagospodarowania jajka strusia afrykańskiego, największego, jakie kupimy. Waży ok. 2 kg, czasem więcej.

Jedno strusie jajo to ok. 28 jaj kurzych. Właściciel strusi z województwa mazowieckiego prowadzi sprzedaż świeżych jaj z wolnego wybiegu, czas oczekiwania od zamówienia to 3 -5 dni, a koszt jajka 100 zł. Inne przykłady cen jesienią 2023:

 • Śląskie. Sprzedam świeże jaja spożywcze od strusia afrykańskiego w cenie 80 zł/szt.;
 • Wielkopolskie. Jajka strusia z własnego gospodarstwa. Autor podkreśla, że są ekologiczne, naturalne, a przede wszystkim zdrowe, cena 60 zł/szt.;
 • Mazowieckie. Kolejne ogłoszenie zapewniające, że kupimy świeże jaja strusie konsumpcyjne z własnej, przydomowej hodowli. Cena wynosi 70 zł za sztukę.

Skoro jajko strusia jest ok. 28 razy większe od tego kurzego, to jak długo je gotować? Jajko strusia gotujemy od 45 minut do nawet 110 minut, czyli niemal 2 godziny. Zależy, jak twarde ma być.

Cena jajek przepiórczych na wielkanocny stół

Ogłoszeń z ofertą jaj przepiórczych jest zdecydowanie więcej niż tych od strusi. W sprzedaży pojawiają się najczęściej w wytłaczankach po 18 sztuk lub na wagę. Kilogram to ok. 80 sztuk tych maleńkich jajeczek.

 • Mazowieckie. Swojskie jajka przepiórcze, 10 zł za 18 sztuk;
 • Łódzkie. Sprzedam jaja przepiórcze świeże, 18 zł/kg, czyli ok. 75-80 szt.
 • Zachodniopomorskie. Jajka przepiórcze z małej przydomowej hodowli. Pakowane po 20 szt. Cena 12 zł.
 • Śląskie. Jajeczka przepiórcze z własnej hodowli, smaczne i zdrowe, 40 groszy/sztuka.

Lokalne targowiska, polskiebazarek.pl z bazą kontaktów do rolników, lokalne kooperatywy czy ogłoszenia samych rolników to sposób na dotarcie do produktów prosto od producenta.

Wraca zagrożenie, czyli grypa ptaków znów w polskim kurniku

Od początku 2023 r. w Polsce służby weterynaryjne potwierdziły 61 ognisk tzw. ptasiej grypy u drobiu oraz 138 przypadków u dzikiego ptactwa. Przerwa, zaledwie 3-miesięczna trwała od maja do lipca. 1 lipca pojawiło się w Małopolsce, a 8 października w województwie łódzkim.

Wyniki z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - PIB w Puławach potwierdziły ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu podtypu H5N1 w miejscowości Komorniki (powiat piotrkowski, woj. łódzkie). Wirus dotarł do gospodarstwa komercyjnego, które utrzymywało kury ogólnoużytkowe - 19,5 tys. sztuk.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz ostrzega: Wirus grypy ptaków krąży w populacji ptaków dzikich w Europie, co stanowi wysokie ryzyko dla fermowej produkcji drobiu w nadchodzących miesiącach z uwagi na pojawienie się większej liczby ptaków migrujących. Ogniska HPAI potwierdzane są również na fermach komercyjnych w krajach europejskich oraz poza Starym Kontynentem. Służby weterynaryjne wielu państw wzywają producentów drobiu do zachowania najwyższych zasad bioasekuracji.

Rozprzestrzenianie się wirusa może prowadzić do ograniczenia produkcji zarówno mięsa, jak i jaj, a mniejsza dostępność może przełożyć się na niższe ceny i nie zależy to tylko do sytuacji w Polsce, ale i na świecie. Kraje dotknięte grypą ptaków szukają wówczas kierunków importu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera