Będzie zakaz stosowania nazw produktów mięsnych dla ich roślinnych zamienników. Jak szynka, to z mięsa. Tak chce ministerstwo

Redakcja Strefy Agro
Opracowanie:
Szynką może być tylko produkt pochodzenia zwierzęcego.
Szynką może być tylko produkt pochodzenia zwierzęcego. Joanna Urbaniec / Polska Press
Kiełbaski sojowe albo szynka na bazie soczewicy? Takie produkty będą musiały poszukać innych nazw. Ministerstwo rolnictwa postanowiło chronić terminy określające produkty powstałe z mięsa. Brak regulacji zdaniem resortu przyczynia się do nadużyć prowadzących do wprowadzania konsumentów w błąd podczas wyboru żywności. Powstał projekt ustawy, który ma regulować te kwestie i wskazać, co jest szynką, a co nie.

Spis treści

Nazwy takich produktów, jak „szynka” „wędlina”, „wędzonka” i „kiełbasa” będą mogły być stosowanie wyłącznie do produktów pochodzenia zwierzęcego - zakłada projekt rozporządzenia ministra rolnictwa, który trafił 6 grudnia do konsultacji publicznych.

Roślinne zamienniki nie mogą wprowadzać konsumentów w błąd

Autorzy projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych przekonują, że projektowane przepisy pozwolą na ochronę określeń stosowanych zwyczajowo do opisu produktów mięsnych.

Określenia te były zdefiniowane w polskich normach, stosowanych w Polsce obowiązkowo do czasu wejścia Polski do UE. Konsumenci kojarzą te określenia z produktami mięsnymi- zaznaczają autorzy projektu.

Branża mięsna od dłuższego czasu zabiegała o prawną ochronę produktów, aby zapobiec nadużyciom prowadzącym do wprowadzania konsumentów w błąd, m.in. były to wnioski ośmiu organizacji rolniczych –#HodowcyRazem oraz Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP.

Według MRiRW proponowane zasady znakowania przyczynią się do zapewnienia ochrony interesów konsumentów, dając im możliwość dokonywania świadomego wyboru spożywanej przez nich żywności, a także ochrony rynku produktów mięsnych.

Co można oznaczyć jako szynka albo kiełbasa?

Jaki produkt może być szynką według projektowanych przepisów? Oznakowany jako szynka może być wyłącznie produkt wyprodukowany z uda zwierząt gospodarskich

  • kopytnych,
  • drobiu,
  • zajęczaków,
  • zwierząt dzikich

utrzymywanych w warunkach fermowych lub zwierząt łownych lub z piersi drobiu.

Nazwą wędlina, wędzonka i kiełbasa może być oznakowany wyłącznie produkt wyprodukowany z mięsa zwierzęcego, w tym z mięsa peklowanego, niepeklowanego, solonego lub niesolonego, z ewentualnym dodatkiem tłuszczu, podrobów, przypraw lub surowców uzupełniających, w tym surowców niemięsnych.

Wprowadzenie przepisu pozwoli jednostkom urzędowej kontroli żywności na jednoznaczną ocenę jakości handlowej produktu w tym jego oznakowania.

Rozporządzenie zostanie notyfikowane w Komisji Europejskiej. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia.
(PAP)

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro