Spis treści
Warto podkreślić, że tylko symbol Euroliścia jest potwierdzeniem pochodzenia produktu z ekologicznej, kontrolowanej i certyfikowanej uprawy lub hodowli. To także gwarancja transparentności wytwórców na każdym etapie drogi produktu: od pola do półki sklepowej, ponieważ cały proces podlega ścisłym kontrolom przeprowadzanym przez zatwierdzone jednostki certyfikujące.
Czym różni się żywność ekologiczna od konwencjonalnej?
– Kluczowa, prawnie usankcjonowana różnica to sposób wytwarzania. Żywność ekologiczna oznacza surowce oraz produkty ich przetwórstwa pochodzące z systemu produkcji ekologicznej. Założenia wypracowane oddolnie w latach 70. XX w. w proteście przeciw chemizacji żywności i środowiska dały podstawy legislacji, która od lat 90. reguluje w Europie sposób wytwarzania, przetwarzania i znakowania żywności wprowadzanej do obrotu jako ekologiczna = organiczna = biologiczna – tłumaczy dr inż. Urszula Sołtysiak, rzeczniczka prasowa Polskiej Izby Żywności Ekologicznej.
W przypadku produkcji ekologicznej odrzuca się chemiczne nawozy, regulatory wzrostu, herbicydy, pestycydy, w produkcji zwierzęcej syntetyczne dodatki paszowe, antybiotyki i hormony w paszach.
Ekologiczna produkcja rolna bazuje na zasobach przyrodniczych gospodarstwa w sposób zrównoważony, stosując m.in.:
- płodozmian,
- nawozy naturalne,
- nawozy zielone wiążące azot atmosferyczny,
- ograniczone zabiegi uprawowe,
- inne działania utrzymujące trwałą żyzność gleby.
W ekologicznym chowie zwierząt zapewnione są naturalne pasze oraz dobrostan: dostęp do pastwisk, obszerne stanowiska w budynkach inwentarskich, etc.
– W ekoprzetwórstwie dopuszczone jest stosowanie około 50 dodatków technologicznych (np. drożdże i proszek do pieczenia) spośród blisko 350 substancji dozwolonych prawnie w UE. W przetwórstwie ekologicznym chodzi o zachowanie maksimum pierwotnych właściwości surowców – mówi dr inż. Urszula Sołtysiak.
Do tego dochodzi zakaz stosowania organizmów modyfikowanych genetyczne (GMO) i produktów pochodnych. Żywność ekologiczną należy zgłosić do krajowego systemu kontroli i poddać inspekcjom prowadzonym przez zatwierdzone jednostki certyfikujące.
Dlaczego żywność ekologiczna jest droższa?
Sołtysiak wyjaśnia, że „rezygnacja z przemysłowych środków produkcji stymulujących wydajność skutkuje niższymi plonami w rolnictwie ekologicznym niż w schemizowanej produkcji konwencjonalnej.
– Niższa wydajność produkcji ekologicznej jest kompensowana wyższymi cenami ekoproduktów, wyrównując rolnikom ekologicznym tzw. utracone zyski. Wyższe ceny certyfikowanych surowców ekologicznych przekładają się na wyższe ceny produktów przetworzonych – dodaje ekspertka.
Tłumaczy również, że za wyższymi cenami żywności ekologicznej kryje się jednak dodatkowa wartość. – Wysoka biologiczna jakość produktów wytwarzanych w sposób naśladujący przyrodę, by jak najpełniej zagwarantować realizację potencjału biologicznego roślin i zwierząt dostarczających pokarmu człowiekowi – podsumowuje dr inż. Urszula Sołtysiak, rzeczniczka prasowa Polskiej Izby Żywności Ekologicznej.
Ile kosztuje żywność ekologiczna? Sprawdź:
Źródło: Polska Izba Żywności Ekologicznej
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?