Spis treści
Gdzie kupować mięso? - Wyłącznie od sprawdzonych i pewnych dostawców - podkreślił prezes zarządu Związku Polskie Mięso Witold Choiński. - To fundamentalny warunek, aby mieć pewność, że produkt spełnia przynajmniej minimalne standardy bezpieczeństwa dla konsumenta i był poddany kontroli odpowiednich instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności – dodał.
Jak kupować mięso? Rusza kampania edukacyjna
W sobotę, 17 lutego, w Nowej Dębie zmarł 54-letni mężczyzna. Dwie kobiety trafiły do szpitala. Wszyscy wcześniej jedli galaretę wieprzową kupioną na targowisku.
Dlatego Związek Polskie Mięso przygotował krótki poradnik, na co zwrócić uwagę robiąc zakupy. Nie tylko na bazarach.
- Po pierwsze ważne jest źródło pochodzenia mięsa, a więc należy je kupować wyłącznie od sprawdzonych dostawców, którzy przestrzegają norm bezpieczeństwa żywności.
- Po drugie, na opakowaniu powinny być oznaczenia świadczące o przeprowadzonej kontroli weterynaryjnej – numerów identyfikacyjnych, certyfikatów, znaków jakości.
- Po trzecie, zawsze należy się upewnić, że mięso jest świeże i przechowywane w odpowiedniej temperaturze.
- Trzeba też zwrócić uwagę na datę przydatności do spożycia, a na targowiskach i bazarach należy robić zakupy wyłącznie u producentów, którzy mają zarejestrowaną działalność i potrafią to udokumentować.
Aby dotrzeć do konsumentów, Związek Polskie Mięso przygotował akcję „Mięso – kupuj bezpiecznie”. W mediach społecznościowych i na stronie internetowej będą publikowane informacje, na co trzeba zwracać uwagę, kupując mięso. - O czym warto wiedzieć, żeby zadbać o bezpieczeństwo dla zdrowia i życia konsumentów – dodała Edyta Bach z biura prasowego Związku Polskie Mięso.
Jak sprawdzić, czy mięso jest świeże?
Drób
Kiedy kupujemy kurczaka w sklepie, jednym z elementów, na który warto zwrócić uwagę, jest wielkość poszczególnych porcji. Lepiej wybierać mniejsze filety i udka, zwiększa to szansę, że pochodzą od młodych kur czy kaczek, będzie to miało wpływ na smak. Unikamy mięsa, które ma wysuszoną lub popękaną skórę, ponieważ prawdopodobnie leży na półce już od jakiegoś czasu. Jeśli jest taka możliwość, dobrze jest też takiego mięsa dotknąć, sprawdzić, czy jest sprężyste i jaki ma zapach, bo świeże mięso drobiowe powinno praktycznie nie mieć żadnego zapachu. Mięso drobiowe powinno być jasnoróżowe.
Wołowina
Tutaj kluczową wręcz kwestią jest zapach, powinien być mięsny i aromatyczny. Alarmująca będzie też zbyt niska cena, dobrej jakości mięso wołowe niestety sporo kosztuje. Tanie może być stare. Kolor: czerwony lub bordowy.
Wieprzowina
Dobrej jakości wieprzowina będzie miała taki sam kolor na całym kawałku. Podobnie jak w przypadku drobiu, powinno być jasnoróżowe. Unikamy mięsa z plamami i krwistymi naciekami. Zapach też gra tutaj ważną rolę, powinien być słodkawy, krwisty. Im mniej ścięgien, tym lepsza jakość mięsa. Po naciśnięciu nie będą z niego wypływać żadne soki.
Źródło:
Ile kosztuje mleko prosto od krowy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?