Czy można jeść ziemniaki z kiełkami? A może są trujące? Tak długo można przechowywać żywność

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Porastające ziemniaki budzą wątpliwości konsumentów.
Porastające ziemniaki budzą wątpliwości konsumentów. Agata Wodzień-Nowak
Czy jeść ziemniaki z kiełkami? Część z nas decyduje się na robienie większych zakupów, np. ziemniaków na kolejne tygodnie, a nawet miesiące. Czy nasze zapasy będą bezpieczne do spożycia? Pytamy sanepid o to, jak długo żywność jest bezpieczna i co z kiełkującymi ziemniakami, które lubimy trzymać w piwnicy w większej ilości.

Spis treści

Ziemniaki - czy można je jeść, kiedy kiełkują?

Sporo wątpliwości budzą ziemniaki i kiełki, które wypuszczają, zwłaszcza gdy są przechowywane w cieple. Czy rzeczywiście są wręcz trujące? O to m.in. pytamy w Sanepidzie.

- W odniesieniu do ziemniaków warto mieć na uwadze, iż zawierają one w swoim składzie substancję antyodżywcze, do których zalicza się m.in. glikoalkaloidy, tj. solaninę i chakoninę. Związki te mają toksyczne właściwości dla organizmu człowieka. Bulwy o dużej ich zawartości mają wyraźnie cierpki smak. Zawartość solaniny i chakoniny zależy od odmiany, wielkości oraz dojrzałości bulw: większa jest w bulwach małych, niedojrzałych i zazielenionych - tłumaczy rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Łukasz Betański kontynuuje: - Największe stężenie w bulwie występuje w rejonie oczek i w kiełkach, dlatego podczas obierania ziemniaków należy wykrawać oczka i kiełkujące części bulw. Stężenie solaniny rośnie również, gdy ziemniaki są źle przechowywane, tj. w ciepłych, jasnych pomieszczeniach. Spożywanie kiełkujących bulw może być przyczyną wiosennego osłabienia oraz dolegliwości żołądkowych. Odpowiednie obieranie i obróbka termiczna ziemniaków powodują niemal całkowite jej usunięcie, a niewielka ilość zawarta w miąższu nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka. [Leszczyński W. 2012. Żywieniowa wartość ziemniaka i przetworów ziemniaczanych (Przegląd literatury). – Biul. IHAR 266: 5-20].

Czy można jeść ziemniaki z kiełkami? A może są trujące? Tak długo można przechowywać żywność
Agata Wodzień-Nowak

Żywność produkowana na własny użytek, również na własną odpowiedzialność

Lubimy robić własne zaprawy z owoców i warzyw, przetwory mięsne, własne wędliny. - Żywność produkowana przez osoby prywatne na własny użytek m.in. wekowane przetwory, nie podlegają nadzorowi przez Inspekcję Sanitarną i są one spożywane przez konsumenta na własną odpowiedzialność - przekazuje przedstawiciel Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Unijne przepisy a żywność i termin ważności

- Zgodnie z przepisami prawa żywnościowego* (...) producenci są zobligowani do umieszczenia na produktach opakowanych informacji o dacie minimalnej trwałości lub o dacie przydatności do spożycia - wyjaśnia Łukasz Betański, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

- Informacja ta stanowi komunikat dla konsumenta o tym, do kiedy zakupiony produkt jest przydatny do spożycia, bądź do kiedy dany środek spożywczy zachowuje swoje szczególne właściwości pod warunkiem jego właściwego przechowywania - dodaje.

Najważniejsza będzie tu temperatura, w jakiej utrzymujemy np. jajka, mięso czy warzywa. Niekorzystnie wpłynie częsta zmienność temperatury. Pomidory, jabłka, banany czy cytryna najlepiej czują się poza lodówką i tak należy je przechowywać, wskazuje Bank Żywności w Krakowie.

Żywność niepakowana, bez daty ważności. Klient musi zachować czujność

- W przypadku produktów nieopakowanych sprzedający nie ma obowiązku informowania o dacie minimalnej trwałości lub terminie przydatności do spożycia - przypomina Łukasz Betański. - W takim przypadku producent/sprzedający jest odpowiedzialny za jakość zdrowotną surowców/produktów oraz za warunki sanitarno-higieniczny przy prowadzeniu sprzedaży. Jednocześnie klient powinien dokonywać wizualnej oceny nabywanych produktów w celu wyeliminowania artykułów z oznakami zepsucia.
___________________________________
*Wspomniane na początku przepisy prawa żywnościowego, które nakładają na producentów obowiązek umieszczenia na produktach opakowanych informacji o dacie minimalnej trwałości lub o dacie przydatności do spożycia, to Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, zmiany rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1924/2006 i (WE) nr 1925/2006 oraz uchylenia dyrektywy Komisji 87/250/EWG, dyrektywy Rady 90/496/EWG, dyrektywy Komisji 1999/10/WE, dyrektywy 2000/13/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, dyrektyw Komisji 2002/67/WE i 2008/5/WE oraz rozporządzenia Komisji (WE) nr 608/2004nr 1924/2006 i (WE) nr 1925/2006 oraz uchylenia dyrektywy Komisji 87/250/EWG, dyrektywy Rady 90/496/EWG, dyrektywy Komisji 1999/10/WE, dyrektywy 2000/13/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, dyrektyw Komisji 2002/67/WE i 2008/5/WE oraz rozporządzenia Komisji (WE) nr 608/2004 [Dz.U. L 304 z 22.11.2011, s. 18,].

Artykuł opublikowany po raz pierwszy w marcu 2021 roku.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.