
Jak zrobić masło ze śmietany? Czy to się dziś opłaca? Przeliczamy
Domowe masło niegdyś wyrabiało się na każdej wsi, jeśli w gospodarstwie były krowy. Kobiety dorabiały na ubitych przez siebie osełkach. Czy dziś, przy rosnących...

Tak sprawdzisz, czy jajko jest świeże. Czy kolor skorupki ma znaczenie?
Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże? Są na to proste sposoby. Takie testy można przeprowadzić zarówno na całym jajku, jak i rozbitym. Odpowiadamy też na...

Jak zrobić tradycyjny majonez w domu? Oto przepisy gospodyń wiejskich
Jak zrobić tradycyjny majonez w domu? Na wsiach niektóre gospodynie korzystają tylko z własnoręcznie ubitej masy. To dodatek do sałatek, kanapek i dań nie tylko...

Z kaczki, kury lub bażanta. Jak zrobić prawdziwy wiejski rosół?
Rosół jak u mamy? A może rosół jak u babci? Aromatyczny zapach i intensywny smak bulionu wielu z nas kojarzy się z dzieciństwem. Domowa zupa pomagała na...

Takiego drewna nie używaj do wędzenia kiełbasy, ryby i szynki, bo będą gorzkie
Jakim drewnem wędzić szynki, ryby i kiełbasy, jakiej wilgotności powinno być drewno, od czego zależy kolor i smak wędlin z wędzarni? Odpowiadamy na...

Ceny jaj kurzych, przepiórczych i strusich prosto od rolnika
Ile kosztują jaja kurze, strusie, przepiórcze? Wiejskie jajka, jaja prosto od kury z wolnego wybiegu - to niektóre z zachęt zawartych w ogłoszeniach albo...

Domowa ćwikła. Jak ją przyrządzić? Sprawdzi się do wielkanocnych dań
Ćwikła od lat gości na domowych stołach, stanowi smakowity dodatek do dań i przekąsek. Można kupić gotową, można też pokusić się o przygotowanie własnej. Bazą...

Jak zrobić domową musztardę? Smak gorczycy urozmaici nie tylko wielkanocne potrawy
Sarepska, stołowa, dijon – na sklepowych półkach nie brakuje słoiczków z różnymi musztardami. Bazą każdej z nich jest gorczyca. Pikantny dodatek wzbogaca...

Żurek a barszcz biały. Zakwas ma znaczenie
Żurek i barszcz biały. Na pierwszy rzut oka podobne, jednak różnią się składem i konsystencją. Podawane jako główne dania wielkanocne, często z jajkiem na...

Papryka za droga? Postaw na polską marchew! Ceny warzyw z pola
Ostatnio ceny warzyw budzą kontrowersje. Płacimy więcej za importowane produkty, trzeba się też liczyć z tym, że te krajowe ze szklarni nie będą miały w marcu...

Eko, bio i organic to „ekościema”? Tak rozpoznasz prawdziwą żywność ekologiczną
Stajemy się coraz bardziej świadomymi konsumentami, czytamy etykiety, chcemy żyć zgodnie z naturą i kupować ekologiczną i zdrową żywność. Niestety, producenci...

Wraz z wiosną przychodzą nowalijki. Na razie ze szklarni, ale już niedługo z gruntu
Wiosna wielu kojarzy się z młodością. I to nie tylko w metryce, ale także na talerzu. W marcu można sięgnąć po pierwsze okazy nowalijek, ale prawdziwy rozkwit...

Jak przechowywać nowalijki? Niektóre sposoby szkodzą zdrowiu
Trwa sezon na nowalijki. Na te z gruntu jeszcze trzeba poczekać, ale lada moment pojawią się uprawy szklarniowe. Świeże i młode warzywa kuszą zapachem, smakiem,...

Ile kosztują warzywa w marcu? Gdy pojawią się nowalijki, ceny będą maleć
Papryka po 30 zł/kg? Pomidory po 20 zł/kg? Ostatnio rynek warzyw przeżywał szok cenowy, a wszystko dlatego, że większość z nich pochodzi z importu, a...

Lokalny patriotyzm na zakupach może skrócić dalekie podróże żywności
Nawet podczas zakupów żywności mamy wpływ na zmiany klimatu. Bo to klienci decydują, czy kupią np. owoce z lokalnych sadów, czy śliwki z Republiki Południowej...

Tak rozpoznasz, gdzie powstał produkt. Jak sprawdzić pochodzenie żywności?
Jesteś na zakupach i chcesz kupić krajową żywność. Jak sprawdzić, czy produkt jest wyprodukowany w Polsce? Wyprodukowany (przetworzony) nie zawsze oznacza, że...

Z koszykiem na targowisko. Oto aktualnie najtańsze i najdroższe warzywa
Papryka, pomidory czy cebula z pewnością zaskakują ceną niejednego klienta. Sprawdzamy, ile kosztują w pierwszej połowie marca popularne owoce i warzywa,...

Nie z każdego mleka zrobisz twaróg. Na wsi to była codzienność
Twaróg domowej roboty to dziś rarytas. Bez trudu możemy kupić od rolników zajmujących się produkcją białego sera z mleka własnych krów, na jarmarkach z...

Prawie 16 zł za słoik majonezu? Sprawdzamy, czy zrobienie domowego wyjdzie taniej
Za majonez jak za zboże? Ostatnio wielu klientów patrzy na ceny majonezu. Droższe jajka, chleb, rekordowa papryka z importu – w obliczu inflacji zwracamy uwagę...

Ile kosztuje mleko prosto od krowy? Poznaj ceny u rolników
Ile zapłacimy za mleko, takie prosto od krowy? Podniebieniu przyzwyczajonemu do mleka z marketu, takie prosto od krowy może nie smakować, jednak dla tych,...

Oto 9 regionalnych kiełbas, które zaskoczą smakiem
Kiełbasa galicjanka, swojska biłgorajska, kresowa dojrzewająca, kiełbasa sołtysa z Bilskiej Woli albo taka a oczkiem – to tylko niektóre z produktów na...

Jak chętnie sięgamy po żywność ekologiczną? Są rzeczy, które nas powstrzymują
Rynek żywności ekologicznej w Polsce ma duży potencjał. O jego sile stanowią konsumenci, którzy pogłębiają wiedzę na temat produkcji ekologicznej oraz coraz...
CENEO.PL Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tętno kilka razy na sekundę i informuje, gdy...